IV Przegląd „Pawie Pióra” zawitał do Gminy Ostrów

W niedzielę 17 czerwca 2012 w Woli Ocieckiej odbył się przegląd zespołów artystycznych pod nazwą „Pawie Pióra”. Ideą całego przeglądu jest pielęgnowanie dziedzictwa kulturowego, czerpanie radości z piękna rodzimego folkloru i pokazywanie go z dumą innym ludziom.

Trzy pierwsze przeglądy odbywały się w województwie małopolskim. W tym roku po raz pierwszy przegląd zawitał na Podkarpacie do Gminy Ostrów. A wszystko dzięki współpracy Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Kamionce, Sołtysa i OSP w Woli Ocieckiej oraz Stowarzyszenia Krzewienia Kultury Ludowej w Gminie Ostrów, którego założycielką i prezesem jest Jadwiga Łomnicka – pomysłodawczyni aby przegląd zawitał do naszej gminy.

Wszystkie zespoły oraz gości przywitali: Przemysław Łagowski – dyrektor GCKiS w Kamionce oraz Wójt Gminy Ostrów Piotr Cielec. Następnie głos zabrała Małgorzata Oleszkiewicz etnograf z Krakowa, która podkreśliła jak ważne podtrzymywanie tradycji kulturowych. W tym roku w przeglądzie wystąpiło aż 13 różnego rodzaju zespołów a oto dokładna ich lista:
1.    ZPiT  „Wrzos” (działający w GCKiS w Kamionce)
2.    Wychowankowie Zespołu Pieśni i Tańca  „Krakus”
3.    „Małe  Smrokowianki” Smroków
4.    Chór Szkoły Muzycznej I stopnia w Czasławiu „Bel Canto”
5.    Dziecięco - młodziezowy Zespół Tańca Ludowego „Podgrodzianie”
6.    Onyks (działający przy Stowarzyszeniu Krzewienia  Kultury Ludowej w Gminie Ostrów)
7.    Horyzont
8.    „Pawie Pióra” - Michałowice
9.    Koło Regionalne „Tradycja”  z Trojanowic
10.    „Czerwone Korale” Oleszyce
11.    Zespól Regionalny „Modlniczanki” Modlniczka
12.    Biedronki (działający przy Stowarzyszeniu Krzewienia Kultury Ludowej w Gminie Ostrów)
13.    Zespół Pieśni i Tańca „Wiercany” z  Wiercan

Mimo wręcz tropikalnych upałów w ciągu całego przeglądu na scenie wystąpiło blisko 400 osób. Aby całe przedsięwzięcie się udało bardzo ważne było również pomoc sponsorów, a byli nimi:
1.    Zakłady Magnezytowe Ropczyce S.A.
2.    Sklep „ 1001 drobiazgów” Kobos Barbara  – Ostrów
3.     Usługi transportowe Klacza Czesław  -  Ocieka
4.    Ośrodek Szkolenia kierowców „MAJK „  Czekajski Marian - Ocieka
5.    „ FHU” Krajewska Jadwiga - Kozodrza
6.    „ AUTO  GAZ” Łomnicki - Ostrów
7.    „Pawilon Handlowy” Aneta i Andrzej Rogala – Ostrów
8.    Krystyna Barnaś - Wola Ociecka
9.    Maria i Mieczysław Szędzioł – Ostrów
10.    Jubilatka 5 Ostrów -  Barszcz Adam
11.    Zakład Przetwórstwa Mięsnego „KABANOS”  - Przecław.

Na zakończenie przeglądu wręczono pamiątkowe dyplomy oraz upominki i zaproszono wszystkich na zabawę taneczną.

Mateusz Surman